Захист України 10 кл. 19.05.2025
10 кл. 19.05.2025
Доброго дня десятикласники!
Посилання на урок https://meet.google.com/ykg-urfc-xhp
Тема: Джерела небезпечних ситуацій у воєнну годину. Вплив на людей та довкілля зброї масового ураження (ядерної, хімічної, біологічної )
Війни, або воєнні надзвичайні ситуації — це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті, спричинене застосуванням звичайного зброї чи зброї масового ураження, під час якого виникають вторинні фактори ураження населення. Ці джерела небезпечних ситуацій з'являються внаслідок руйнування атомних та гідроелектричних станцій, складів та сховищ радіоактивних та токсичних речовин та відходів, нафтопродуктів, вибухівки, сильнодіючих отруйних речовин, токсичних відходів, транспортних та інженерних комунікацій.
Отже, всі види зброї є найбільшим джерелом небезпечних ситуацій. Розрізняють такі види зброї :
• зброю масового ураження (її поділяють на ядерну, хімічну, біологічну); вона призводить до масового ураження населення на великих територіях, а через ядерний вибух і до значних руйнувань на місцевості;
• звичайне оружня, яке застосовують як у локальних, так і великомасштабних бойових діях. Розрізняють багато видів звичайного зброю і вся вона застосовується для знищення людей та матеріальних об'єктів. У сучасних умовах, незважаючи на наявність зброї масового ураження, триває розробка і надходження на озброєння армій різних держав звичайних засобів ураження, щільність вогню яких значно збільшилася, які мають значну силу ураження, підвищену дальність і велику точність ураження цілі.
Ядерне оружня - це зброя масового ураження вибухової дії. Уперше застосована американцями наприкінці Другої світової війни, коли на японські міста Хіросіму та Нагасакі були скинуті атомні бомби (потужність однієї з них становила 20 кілотонн), внаслідок чого постраждало понад 53 % міського населення.
Фактори ураження ядерної зброї — ударна хвиля, світлове випромінювання, проникна радіація, радіоактивне зараження місцевості та електромагнітний импульс — спричиняють різні за характером і тяжкістю пошкодження. відкидає його швидкісним натиском повітря, крім того, з великою швидкістю летять обломки стін будівель, дерева, каміння, стекла та інші предмети.
Внаслідок дії світлового випромінювання ядерного вибуху у тих, хто залишився живим, можуть виникати опіки відкритих ділянок тіла, тимчасова сліпота та опіки очей, а також опіки від полум'я пожеж.
Дія проникної радіації зумовлюється потоком γ-лучів і нейтронів із зони ядерного вибуху, що триває лише перші 10-15 с. Біологічна дія проникної радіації проявляється залежно від кількості поглинутої тканинами організму радіаційної енергії, її розподілу в годині та способу опромінення. За одноразового опромінення дозою 1-2 грей (Гр) розвивається гостра лучева хвороба І ступеня (легка форма), 3-4 Гр - II ступеня (середньої тяжкості), 5-6 Гр - III ступеня (тяжка форма) і дозою понад 6 Гр - IV ступеня (край тяжка).
Радіоактивне зараження місцевості виникає переважно після наземних ядерних вибухів. Люди отримують радіоактивне зараження як від зовнішнього опромінення, так і від внутрішнього, що виникає внаслідок попадання радіоактивних речовин в організм у разі вживання заражених продуктів харчування та води, а також під час дихання. Імовірні радіаційні ураження шкірних покривів та хронічна лучева хвороба з ураженням певних органів (шлунок, легені, щитоподібна залоза).
. Хімічна зброя . Що ж таке хімічне оружня? її застосовують для масового ураження людей, тварин та рослин, зараження місцевості, споруд, техніки, води та продуктів харчування. Основу хімічної зброї складають ядовиті речовини (ОР), які відповідають визначеним технічним вимогам, мають певні фізико-хімічні та надзвичайно токсичні властивості, що забезпечують найбільшу бойову ефективність.
Застосування ОР утворює осередки хімічного зараження — територію, де є люди, техніка, джерела водопостачання, продукти та інші об'єкти, що зазнали впливу хімічної зброї. Основними засобами доставки ОР до місця призначення є такі: снаряди та міні, хімічні фугаси, термічні й механічні генератори аерозолів, а також шашки, гранати та патроні, які зберігаються у спеціально оборудованних сховищах під особливим контролем. ОР, осередки хімічного ураження поділяють на два типи: стійкі та нестійкі. Для створення стійких осередків застосовують крапельно-рідинні ОР.
Розроблено кілька класифікацій ядовитих речовин, в основі яких лежать імовірність їх використання у сучасній війні, тактовне призначення, характер токсичної дії, стійкість. Широко застосовують табельні ядовиті речовини (ті, що прийняті на озброєння), резервні та обмеженого призначення.
За тактичним призначенням ОР поділяють на такі групи:
а) ОР смертельної дії:
б) ОР, що призводять до тимчасового розладу діяльності організму (цей поділ досить умовний, тому що ОР смертельної дії у малих дозах можуть діяти як такі, що тимчасово виводять організм із ладу, а у великих дозах вони виявляють смертельну дію);
в) ОР, що на певну годину виводять організм із ладу (подразливі та сльозогінні).
За стійкістю OP поділяють на дві групи: а) стійкі; б) нестійкі.
Найпоширенішою є класифікація ОР за токсичною дією на організм людини:
• нервно-паралітичні дії: зарин, зоман, речовини типу Ві-ікс (Vx) або Vx-гази;
• шкірно-наривної дії: іприт, люїзит; • загальноотрутної дії: синильна кислота, хлорціан;
• задушливої дії: фосген, дифосген;
• подразливої та сльозогінної (лакриматори) дії: хлорацетофенон, Сі-ес (CS), СіАр (CR), адамсит;
• психохімічної дії: Бі-Зет (BZ).
Біологічна (бактеріологічна) зброя До біологічної, або бактеріологічної, зброї (БЗ) належать боєприпаси та інші технічні пристрої, що комплектують із біологічних чи бактеріальних засобів, призначених для ураження людей, тварин та рослин. суміші кількох видів мікробів чи токсинів.
Ураження відбувається під час вдихання аерозолів (до розпиляних дрібних рідких або твердих частинок приєднують хвороботворні мікроорганізми), а також через збудників хвороб або токсинів під час дихання, вживання їжі, через руки та через комах. Як біологічне зброя можна використовувати таких збудників інфекційних захворювань, таких як: чума, натуральна віспа, сибірка, пситакоз, туляремія, бруцельоз, лихоманка Ку, жовта лихоманка тощо, а також рецептури з токсином ботулізму, що належить до найсильніших біологічних отрут.
Звичайна зброя. Незважаючи на наявність зброї масового ураження, триває розробка та надходження на озброєння армій звичайних засобів ураження, таких як вогнепальна зброя, що мають значну вбивчу силу, підвищену дальність і велику точність ураження цілі. Збільшилася щільність вогню під час сучасного бою. Тривалий час використовується малокаліберна куля (5,45 мм; 5,60 мм) з початковою швидкістю понад 1000 м/с (модифікація автомата Калашнікова, американська гвинтівка М-16)
Антисанітарні умови, що виникають на місці ведення бойових дій, особливо в населених пунктах, спричинені:
• порушенням нормальної роботи комунальних служб, що призводить до погіршення якості питної води, перебоїв каналізаційної системи тощо;
• появою загиблих людей, яких не завжди можна вчасно поховати (переважно під час тривалих обстрілів і на відкритій місцевості).
Погіршення умов життєдіяльності населення, недостатнє забезпечення усім необхідним, збільшення популяцій гризунів та комах, які є переносниками хвороботворних мікроорганізмів, призводять до появи осередків інфекційних захворювань.
Цьому сприяє недостатнє медичне обслуговування, нестача медичних препаратів, забезпечення якими ускладнено. Порушується робота лікувальних закладів, що призводить до зростання рівня загальної захворюваності населення.
Сучасна війна не обходиться без значних руйнувань, під час яких виникають загрози житло людини
. Важливою є техногенна та екологічна небезпека. Хімічні підприємства, нафтопереробні заводні у разі їх часткового чи повного руйнування призведуть до техногенної катастрофи і можуть бути джерелом небезпеки в районі їхнього розташування для здоров'я та життя людей, подібної до тієї, що виникає під час застосування хімічною зброєю
Особливу увагу слід приділяти катастрофам, які можуть виникнути внаслідок руйнувань у ході бойових дій екологічно небезпечних об'єктів, таких як гідро- та атомні електростанції (ГЕС, АЕС). Наслідки катастрофічні: затоплені території, перервані комунікації. зруйновані підприємства, відсутня електрична енергія і. звісно, значні людські жертви. Аварія на АЕС, через виникаючі опасности, може бути подібною до застосування противником ядерної зброї малої потужності.
Важливо пам'ятати, що першочерговим завданням військ є недопущення таких руйнувань, але війна є війна і такі загрози можуть виникати.
Війна призводить до погіршення економіки країни, загрожує довкіллю, погіршує соціальні умови, збільшує кількість небезпек для життя та здоров'я людини.
Вивчення джерел НР воєнної години — необхідна умова підготовки людей до можливих бойових дій.
Домашнє завдання:
- Законспектувати матеріал уроку,
-Фото конспекту надіслати на Вайбер - 0675835639 або e-mail natalamahova77@gmail.com
Комментарии
Отправить комментарий