Захист України, 11 кл. 08.05.2025

 11кл. 08.05.2025

Тема  :  Надання  домедичної    допомоги  у разі  переломів.

Подивитись відео

Ознайомтеся з матеріалом уроку


Види шин.   Для накладання шин на кінцівки у разі переломів використовують кілька видів стандартного обладнання (шин).

Драбинчасті шини (крамери) добре моделюються, але перед накладенням їх необхідно обмотувати м'яким матеріалом з метою профілактики пролежнів.

Лубкові шини не моделюються. Сітчасті шини придатні для іммобілізації дрібних кісток, зокрема стопи чи кисті.

Шина Дітеріхса дає змогу іммобілізувати та витягнути пошкоджену ногу.

Пневматичні шини для іммобілізації треба накачувати повітрям, їх легко пошкодити, що спричинити втрату їх іммобілізаційних властивостей.

Вакуумні шини наповнені гранулами. Щоб таку шину використати для іммобілізації, з неї необхідно, навпаки, викачати повітря за допомогою вакуумного насоса.

До сучасних шин належать   гнучка шина зразка SAM   (США) та   шина Kendrick   (Китай). В Україні та інших країнах ці шини набувають популярності.

Шина зразка SAM виготовлена ​​з тонкої пластини алюмінію, покритої шаром ізолювального пінополіуретанового матеріалу, тому вона легка та компактна. та цивільна. Відрізняються вони за кольором та жорсткістю.

Іл. 24.10. Шина зразка SAM (тактична)

Незважаючи на свою гнучкість, шина добре зберігає форму і під час надання домедичної допомоги дає змогу надійно та акуратно зафіксувати травмовані ділянки — переломи, вивихи та інші травми (іл. 24.11).

Іл. 24.11. Варіанти застосування шини зразка SAM

Особливості накладення шини SAM на руку або гомілку:

  • шину необхідно змоделювати за формою пошкодженої кінцівки;
  • для підтримки зап'ястка або передпліччя шину потрібно накласти навколо ліктя так, щоб два суглоби вище та нижче місця перелому були знерухомлені;
  • відтак зафіксувати шину на кінцівці за допомогою бинту, бандажу або інших фіксуючих матеріалів: вершки, клейкої стрічки (скотчу, пластиру тощо). Матеріал, що фіксує, має бути досить туго затягнутий, щоби щільно утримував шину на місці, але не перешкоджав кровообігу;
  • після закінчення фіксації слід оглянути кінцівку для виявлення ознак порушень кровообігу. За наявності таких ознак (наприклад, холодні пальці, відчуття оніміння в них або відсутність пульсу), треба упевнитися, що краї шини не перешкоджають кровообігу (наприклад, не тиснути на підпахвову ділянку), та заново накласти фіксуючу пов'язку.

Шину Kendrick використовують під час перелому стегна (іл. 24.12).

Іл. 24.12. Шина Kendrick: а - згорнута;

Протипоказаннями до використання шини Kendrick є наявність ран у ділянках коліна, стегна, тазу, гомілки чи щиколотки, а також переломів кісток гомілки, травми гомілково-ступневого суглоба, травматичної ампутації нижньої кінцівки.

Особливості іммобілізації нижньої кінцівки за допомогою шини Kendrick.   Іммобілізацію треба проводити вдвох, а краще — втрьох (рятівник та два помічники).

Перший помічник фіксує потерпілого. Інший звільняє вражену кінцівку від взуття та одягу, щоб можна було визначити пульс, рухливість та чутливість пальців нижче від місця поранення. Потім порівнюють ці показники з аналогічними на здоровій кінцівці.

Рятівник накладає джгут-турнікет на травмовану кінцівку, якщо пульс відчутний, турнікет не затягує, а просто залишає на кінцівці. Колообіг турнікета розміщують на передній поверхні стегна. Рятівник визначає необхідну довжину шини, приміривши її до нетравмованої ноги. Довжина шини має перевищувати довжину неураженої ноги приблизно на 30,5 см. П'яткова частина трубки шини (останній сегмент із фіксатором) має повністю виступати за п'яту кінцівки (іл. 24.13).

Іл. 24.13. Іммобілізація нижньої кінцівки за допомогою шини Kendrick

Потрібно підготувати манжету, щоб ремінь для витягування (червоний, призначений для витягування кінцівки) був укорочений за рахунок ременя фіксації (жовтий з петлею).

Рятівник стабілізує кінцівку, здійснює витягування її по осі. Помічник накладає манжету з петлею на щиколотку (іл. 24.14) та проводити витягування травмованої кінцівки по осі протягом всієї процедури іммобілізації до надійної фіксації її положення (іл. 24.15).

Тому потрібно перевірити наявність пульсу на артеріях щиколотки, рухливість пальців та їх чутливість і порівняти ці дані з показниками на нетравмованій кінцівці.

Під час транспортування потерпілого необхідно контролювати пульс на травмованій кінцівці та здійснювати підтягування шини під час послаблення її натягу. Тракцію (від латин. tractio — тяга), тобто витягування травмованої кінцівки, треба проводити до досягнення нею тривалості здорової кінцівки або до зняття больового синдрому.

Якщо правильно накладено шину, у багатьох потерпілих значно послаблюються біль та судоми м'язів.

За відсутності стандартних засобів іммобілізації, можна використовувати будь-які підручні засоби — гілки дерев, палиці, дошки, лижі та лижні палиці, картон, фанеру, малу саперну лопатку тощо (іл. 24.16). Розмір підручних засобів для іммобілізації кінцівок повинен бути достатнім для створення надійної фіксації як мінімум двох суміжних суглобів (вище та нижче від місця перелому). Обов'язково треба покласти м'які прокладки (наприклад, ватно-марлеву або тканинну) між жорсткими предметами та кінцівкою, на яку накладають шину. У ділянки суглобів та чутливих зон, наприклад пахвину, треба покласти більш товсті прокладки.

Іл. 24.16. Підручні засоби для іммобілізації

Іммобілізуючи плече підручними засобами (палиці, дощечки тощо), необхідно дотримувати певних умів: з внутрішньої сторони верхній кінець імпровізованої шини повинен сягати пахвової западини, а з зовнішньої сторони інший її кінець повинен виступати за плечовий суглоб, а нижні кінці — за лікоть. Після накладання таких шин їх прив'язують нижче та вище від місця перелому до плечової кістки, а передпліччя підвішують на косинці (іл. 24.17).

Іл. 24.17. Іммобілізація передпліччя, кисті та плеча за допомогою підручних засобів

Шини фіксують чотирма вузлами: два вище та два нижче за місце перелому та закріплюють за допомогою фіксуючих пов'язок.

Якщо перелом у нижній частині ноги, то шина повинна виступати вище від коліна і нижче від гомілки. проміжки.

Іл. 24.18. Накладено шину з підручних засобів на нижню травмовану кінцівку.

1. Яке основне завдання надання домедичної допомоги під час перелому? кінцівок?

6. Виконайте завдання, яке містить ситуативне завдання. Складіть листові рекомендації, в яких визначте обсяг та послідовність надання домедичної допомоги.


Домашнє завдання:

1.Опрацювати текст параграфа №24

2.Зробити конспект матеріалу уроку

3 Фото накладання косинки та конспект надіслати.   на   Вайбер – 0675835639 або e-mail natalamahova77@gmail.com


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Захист України 11 кл. 04.09.2024

Захист України 10 кл.27.11.2024

Захист України11 кл. 09.10.2024