Захист України 11 кл. 21.05.2025
11 кл.21.05.2025
Доброго ранку, одинадцятикласники!
Посилання на онлайн урок про 9-20
https://meet.google.com/hkt-djpx-kuz
ТЕМА : Гіпотермія. Черепно-мозкова травма
Дивіться відео №1
Дивіться відео№2
Зробити конспект поданого матеріалу
Температура тіла – найважливіший фізіологічний показник, який характерний для обмеженого діапазону, що є найважливішою умовою для нормального функціонування всіх органів та систем. Навіть незначні відхилення температурних показників від фізіологічної норми можуть стати причиною порушення метаболічних процесів в організмі.
Гіпотермія (переохолодження) – патологічний стан організму, за якого температура тіла падає нижче від необхідної для підтримки нормального обміну речовин та функцій організму. нижчою від норми(0,5- 1,5 град. під цельсію). У людини температура тіла підтримується на постійному рівні. біологічного гомеостазу
Гіпотермія зачіпає всі органи та системи організму. Переохолодження організму розвивається у разі тривалого перебування людини в умовах низької температури зовнішньої середовища. До факторів, що сприяють переохолодженню належати вітер, перебування у холодній воді, травми тяжкого ступеня, уживання алкоголю, виснаження….
Розрізняють первинну та вторинне гіпотермію.
Первинна гіпотермія розвивається на тлі несприятливих умов зовнішньої середовища у здорових людей.
Вторинна гіпотермія розвивається як ускладнення травми, алкогольної інтоксикації, інфаркту міокарда та інших патологічних станів.
Щорічно від переохолодження гинуть тисячі людей. Нормальний процес терморегуляції можливий за умови дотримання балансу між виробленням та віддачею тепла організмом. А якщо людина зазнає тривалої дії низької температури, то центр терморегуляції не може впоратися зі своїми функціями. Тіло втрачає більше тепла ніж може виробити.
Додаткові фактори, які посилюють втрату тепла: стан голоду; стресові ситуації та перевтомлення; вплив алкоголю чи наркотичних речовин; крововтрата, поєднана з травмою; перебування у холодній воді; підвищена вологість повітря; сильний вітер; мокрий одяг; обморок.
Наслідки переохолодження: набряк головного мозку;
Домедична допомога у разі гіпотермії.
Перекладаємо потерпілого у теплі приміщення.
У разі помірної гіпотермії, здатність потерпілого досягти пасивного відігрівання шляхом тремтіння знижується, тому він втрачає всі свої захисні мехаанізми для зігрівання власного тіла. Потрібно застосувати зовнішнє зігрівання голови, шиї, грудей, пах, паху та живота. Для цього використовують одеяла, пляшки з теплою водою, електрогрілки, хімічні пакети та теплі вологі рушники.
За помірної гіпотермії необхідно викликати екстрену медичну допомогу.
У разі важкої гіпотермії потерпілий мати зміни психічного стану, якщо він притомний може відмовлятися від допомоги.
Ця стадія лікується лише у стаційарі. Реаніматологи попереджають: не можна давати потерпілому алкоголю та каві; поміщати його біля гарячої ванни; розтирати снігом, спиртовмісними чи масляними рідинами; щоб не відбулося вторинного охолодження і зниження внутрішньої температури, потерпілий має перебувати в постелі, не роблячи жодних фізичних зусиль.
Профілактика гіпотермії:
Носити багатошаровий одяг: нижня натільна куля, проміжна утеплювальна куля та верхня куля, яка є захистом від вологи та вітру;
Важливо, щоб одяг нещільно прилягав до тіла і між кулями вільно циркулювало повітря; у тісному одязі є опасность замерзнути;
Замість звичайного білизни треба використовувати термобілізну, яка утримує тепло, одночасно відводячи вологу і тому не допускає ні надмірного охолодження, ні перегріву;
У холодну пору року необхідно носити головний убір, оскільки саме через непокриту голову втрачається більша частина тепла;
Взуття має бути теплою, але не спричиняти потіння ніг; не повинно бути вузьке взуття; найкращий варіант – натуральне взуття;
У дощову погоду важливо, щоб одяг та взуття не промокали; тому слід використовувати дощовики та гумову взуття з внутрішнім чобітком.
Обмороження виникає внаслідок дії на окремі ділянки тіла людини низьких температур (нижче від 0 градусів).
Механізм обмороження : пофарбування кровообігу на поверхні тіла виникає внаслідок звуження тканин, що призводить до їх некрозу. Рівень ураження тканин визначається лише через деяку годину після зігрівання.
Домашнє завдання
1.Опрацювати текст параграфа №26
2. Фото конспекту надіслати на Вайбер – 0675835639 або e-mail: natalamahova77@gmail.com
Комментарии
Отправить комментарий